Referat o eugenice / Głos Waldka w debacie

Etyczny Wymiar Ładu Przestrzeni Jako Podstawa Rewitalizacji – Koncepcje Studialne

autor : mgr inż. Waldemar Deska  31 grudnia 2013

Oto pierwszy akapit pracy

Ład wartości podstawą ładu przestrzeni – analiza problemu pojedynczego człowieka i relacji społecznych – na tle środowiska mieszkalnego człowieka – domu rodzinnego jako części istoty człowieka.1 Domu, który realizuje podstawowe potrzeby rodziny i stwarza szkodliwości relatywnie nie większe od szkodliwości samej obecności człowieka na Ziemi, czyli żadne!2

Są domy brzydkie i ładne! Są osoby brzydkie lub ładne! … ??? Co sprawia, że już nie wytykamy ludzi brzydkich a nadal wytykamy domy brzydkie? Co sprawia, że widzimy brzydotę tam gdzie inni jej nie widzą? Pogarda czy inne powody? Skąd się biorą?

Przyjąłem że: tak jak nie można mówić, że osoba niepełnosprawna lub brzydka stwarza dyskomfort i z tego powodu należy tę osobę wyeliminować (eugenika) tak samo, w stosunku do domu rodzinnego – nie można mówić, że czyjś dom jest brzydki i rani poczucie estetyczne patrzącego i należy ten dom wyeliminować. To sprzeczność z Marleyowskim „positive” oraz konstytucyjną zasadą dobrej woli i szacunku dla człowieka – brzydki dom sąsiada nie wynika ani z jego złej woli ani prawnie niedozwolonych działań – nie wymaga więc, w celu realizacji estetycznych dogmatów, ustawowego przymusu nakazania mu mieć ładny dom.

„De gustibus non est disputandum”. Czy dla estetyki można łamać hierarchię konstytucyjnych wartości? … Moja analiza nie dotyczy polityki deweloperskiej, dotyczy człowieka i organizujących życie społeczne wartości.
_______

1 Stefan Żeromski – „Dom jest dla człowieka częścią jego istoty” listy do narzeczonej

2 Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 listopada 2004 DZ.U 257 poz 2573 o oddziaływaniu na środowisko

 

……………

Reszta pracy w pliku pdf  2014-05_referat_korekta-1 – tekst skorygowany w maju 2014r.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s