O szopie

Szopę zbudowałem własnoręcznie, a ściśle mówiąc to tylko 65-70% robocizny jest moja. Jest to w części ziemianka, a w części tradycyjna, wpisana w kontekst historyczny szopa. Zrobiłem ją z nieheblowanych desek, gliny, folii, papy, gwoździ, szyb zespolonych, pianki i wielu różnych materiałów odpadowych.

Szopę budowałem od 2 listopada do połowy lutego. Koszt całkowity wliczając w to benzynę na codzienne dojazdy (ok. 130 km dziennie), piwo, jedzenie i komórkę: trochę powyżej 30 000 zł. Ale z tego około 14 000 zł. to przymusowe koszty administracyjne: konieczne projekty przyłączeń, same przyłącza, oczyszczalnia i wyłudzona przez biurokratów łapówka za przyłącza. Czyli sam domek to koszt 10 – 12 tys. zł.

Uwaga! – chociaż mój dom traktują jak nielegalną samowolę to za prąd naliczają droższą taryfę budowlaną!

Jest to dom całoroczny. Ocieplony trzema lub czterema warstwami powietrza oddzielonymi od siebie folią malarską (80gr./ 20m2opakowanie) lub folią odpadową. Dystans pomiędzy foliami robiłem z listewek. Potem stwierdziłem, że to dużo roboty i dystans zacząłem robić z kawałków styropianu, niepsujących się odpadów czy nadmuchanych powietrzem torebek foliowych.

Uwaga: Ten dom oddycha! Pomimo folii. Istotę oddychania wyjaśnię innym razem. Zamiast folii wolałem użyć gazety ale nie udało mi się zgromadzić wystarczającej ilości. Poza tym Szopę budowałem zimą, była plucha i gazety a tych warunkach pewnie by pogniły

Oprócz pierwszego transportu desek – około 10m3 z odległości 15km, szyb zespolonych z 17 km i kręgów z 19 km, wszystko pozostałe to materiały miejscowe, pochodzące z odległości mniejszej niż 1 kilometr.

Wnętrze ciekawe: z uzyskiwanych od sąsiadów zbędnych, uważanych za niewartościowe, leżących latami na podwórzach desek: podłoga z lipy, ściany i meble z osiki, olchy, lipy i sosny. Jest kuchnia, łazienka, sauna, sypialnia w kąciku. Część podłogi przy wejściu i wokół kominka z kamieni. Materiały odpadowe widoczne; celebrują fajny nastrój.

Architektura wnętrza wynikowa, nieplanowana. Powstawała na gorąco w chwilach kiedy sąsiedzi przychodzili i mówili: panie u mnie leżą niepotrzebne deski, mogę je odprzedać. Kominek: typowy wkład z OBI za 490zl w promocji. Dym odprowadzam poziomymi kominkowymi rurami o małym nachyleniu. Zwiększa to skuteczność oddawania ciepła do wnętrza. Do nieba ucieka tylko znikoma jego część. Ma to jednak negatywny wpływ na ciąg ale w dopuszczalnych granicach. Czasami przy niekorzystnym ciśnieniu i wietrze, po otworzeniu paleniska wydostaje się dym do wnętrza. Wtedy na chwilę otwieram okno i drzwi i jest ok. Zresztą drzwi mam prawie zawsze uchylone.

Powierzchnia szopy 30-33m2. Całoroczny koszt ogrzewania to 300-350zł

Zlew i umywalkę zrobiłem z polietylenowych wiader budowlanych w cenie 7,50 zł/szt. Brodzik z kasterki budowlanej 34 zł/szt. Wiadra i kasterka zrobiona z materiałów odpadowych. Polietylen to hydrauliczny materiał przyszłości: czysty, odporny chemicznie i biologicznie, elastyczny, łatwo zmywalny, mało tolerancyjny na osadzający się na powierzchni film biologiczny. Coraz częściej jest wykonywany z materiałów odpadowych po recyklingu. W kolorze czarnym, moim zdaniem lepszy i łatwiejszy w utrzymaniu czystości niż wielokrotnie droższa i energochłonna w produkcji porcelana łazienkowa.

Elektryka tradycyjna. Ciepła woda z elektrycznego boilera. Woda miejska rurami polietylenowymi. Hydraulika z klejonego PCV. Badania porównawcze wykazały, że to jest materiał najczystszy. Ścieki z rur PCV do samooczyszczalni biologicznej. Składa się ona z dwóch studzienek i drenażu rozsączającego. Studzienki z bet. kręgów uszczelnionych lepikiem, drenaż z tłucznia i rur kanalizacyjnych 100 z PCV w których szlifierką kątową za 46 zł porobiłem nacięcia.

Nie mam paneli słonecznych. Nie magazynuję wody deszczowej. Myślałem o tym ale zrezygnowałem. Ich koszt ekologiczny przewyższyłby spodziewane zyski. Magazynowana woda traci świeżość szybko. Używanie takiej wody powoduje namnażanie się na powierzchniach hydrauliki filmu biologicznego, który nie sprzyja zdrowiu i samopoczuciu. To są grzyby, pleśnie, bakterie. Taka woda nie sprzyja też roślinności na działce. Trzeba by stosować dodatkowe filtry oczyszczające co mijałoby się z celem.

Aby oczyszczalnia była skuteczna potrzebuje zwiększonej ilości wody, ale czystej, która sprzyja bakteriom przerabiającym ścieki. Oczyszczone ścieki są dobre dla roślinności na działce: są biologicznie czyste, zawierają fosforany i azotany – składniki pożądane. Zła chemia pozostaje na dnie oczyszczalni. Czysta woda wraca do natury.

Najbardziej pożądana ekologicznie jest sytuacja, gdy na działce mieszka i tradycyjnie uprawia rośliny jedna rodzina, tak jak to było od tysiącleci. Najgorsza jest ekologia piarowska: suma sumarum szkodliwa.

Dwutlenek węgla z kominka jest asymilowany przez otaczające drzewa i na pewno nie dociera do wysokich warstw atmosfery, pozostałe minerały drewna wyżarzają się pozostając w palenisku jako popioły; ciepło oddawane jest do wnętrza, popioły użyźniają grządki.

Zamierzam niebawem zbudować a Wa-wie na skraju Lasu Kabackiego dom z gazet, jeśli uda mi się przekonać jakąś redakcję np. Gazety Wyborczej lub inną aby przekazała mi zwroty (nie sprzedane egzemplarze). Wystarczą zwroty Gazety Wyborczej tylko z dwóch dni.

Utylizacja gazet kosztuje więcej i powoduje większe straty środowiska niż produkcja nowego papieru. Wykorzystanie gazet do budowy domów byłoby wskazane. Ściany z gazet o grubość 15-20 cm moim zdaniem spełnią wymagania izolacyjne stawiane ścianom domu pasywnego a nawet domu „self sufficient”.

Spodziewany współczynnik przenikania ciepła U < 0.05, łatwo uzyskać nawet 0.005. Wykonałem już próbkę ściany ale nie miałem możliwości pomiaru oporu cieplnego. Zaleta takiej ściany jest taka, że może ją zrobić każdy, nawet kobiety, robocizna nie przewyższa tej robionej z wełny mineralnej. Czas wykonania 1m kw. takiej ściany: około 10 min. Zaletą też jest dyfuzyjność (oddychanie) trwałość, b. dobra izolacyjność termiczna, taniość, łatwość wykonania, „oszczędność ekologiczna”.

Reklamy

53 responses to “O szopie

 1. Jaki jest pomysł na ścianę z gazet? – Rozumiem, że nie chodzi o kruszoną makulature – typu termex, itp. Jak z wilgocią tak od zewnątrz jak i od wewnątrz? Zagrzybienie, itp? co załatwiają w np. termexie sole boru?
  pozdrawiam
  rp

 2. Waldemarze, jesteś fajnie zakręcony, pomysły rodem z południowej papui. napisz koniecznie jak zbudujesz dom z krowich placków.
  jak policzyłes współczynnik przewodności cieplnej? napisz do NASA – oni maja problem z izolacja promów kosmicznych.
  żartuję sobie ale tak na serio to trzymam kciuki i zazdroszczę uporu!

 3. a do czego słyży widoczna na dworze, na jednym ze zdjęć ścianka zrobiona z butelek?

 4. Gratuluje uporu, tak trzymać 🙂

  Zapraszam do siebie 🙂

 5. Panie Waldemarze.
  Całym sercem i duszą wspieram inicjatywę. Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem.
  Może czas nauczać nasze dzieci „Nie będzie urzędas pluł nam w twarz ….”
  To straszne, że we własnym kraju na własnej ziemi człowiek czuje się niewolnikiem.
  Pozdrawiam
  Mariusz

 6. „Wpadłeś między wrony,krakaj jak ony.” Tak wygląda życie w społeczeństwie. A z drugiej strony czy facet w Szymbarku patrzył na prawo budowlane? :-))

  • a z trzeciej strony,,,czy istniejące pseudobudowle kaszubskie w Szymbarku..(patrz hotel..w skansenie !)…zyskały prawo budowlane w „majestacie „..prawa ?… Przy nich…ta „checza”…to maestria architektury,,,i ludzkość sziedziby…!

 7. Wielki szacunek… w naszym postkomunistycznym kraju taka wolność na własnej działce? To nieakceptowalne dla urzędasów.

 8. Gazeta Wyborcza?? Przecież to postsowieckie pismo! Zachęcam do zgłoszenia się do prawicowych pism i gazet, na pewno pomogą! Pozdrawiam

 9. Jak Gazeta Wyborcza jest postsowiecka to Ty gościu – jesteś kosmitą .

  Matka nadała Ci szlachetne imię jednego z 4 ewangelistów – także nie kłam bo Ci się z uszu kopci …..

  Ale nie to chodziło mi w tym wątku aby pisać o kosmitach – Spielberg , bracia Wachowscy robią to pewno lepiej niż ja .
  „Waldek ten tramwaj jest naprawdę Twój” …… Gratulacje za pomysł i realizację

  Mario Duży Czerwony – pełen podziwu dla pasji

  • MYLISZ SIE. SPIELBERG TO KLAMCA I OSZUST ALE UZDOLNIONY. JEGO FILM O DYPLOMAcie ratujacym zycie wegierskich zydow to klamstwo. w rzeczywistosci szanowny bohater bral kase za ratunek ale zydzi potrzebowali legendy. oni ja maja a ty jestes leniwym glupkiem. kolega mial racje. Gowno Warta to smiec zydowskiej czerwonej bandy. nie martw sie. nie jestes jedynym pozytecznym idiota w Polsce. sa was miliony

 10. w jednym artykule aż DWIE wpadki ideologiczne !

  1. „Zaleta takiej ściany jest taka, że może ją zrobić każdy, nawet kobiety”
  2. ” Wystarczą zwroty Gazety Wyborczej tylko z dwóch dni”

  Oj, będzie problemik z rzecznikiem ds. równości oraz ds. wolności merdiów …

  A tak na poważnie, czy ktoś z was chciałby mieszkać w domu z wybiórczej ? podobno w takim domu ciągle boli głowa, dostaje się mdłości a nawet torsji itp. …

 11. Panie Waldku, trzeba było zrobić na kółeczkach ten domek. Tak jak Drzymała. Na historii uczą, jakie to zabory były złe, bo nie pozwalali się wybudować człowiekowi. A tymczasem ta gangsterska SBcka mafia zwana 3RP stała się gorsza od faszyzmu.

 12. Sławek Szachnowski

  Waldku.Mam nadzieję ze kiedys skończa sie Twoje kłopoty i wybudujesz piekny (ekologiczny dom).Znasz moje podobne problemy,Dzieki Tobie i ja sie trzymam.opracowałem super ultra lekki dom który w parę minut zabiore z działki przed wizytą Inspektora Nadzoru Budowlanego.Opowiem Ci o tym jak sie spotkamy.Pozdrawiam
  Sławek z W

 13. Tadeusz Garlicki odpady@wp.pl

  Witam Państwa.
  Wspaniały pomysł – gratuluje Wam Wolności i Miłości, bo bez tego byście nic nie dali radę zrobić.
  Zniewolony Umysł- Cz. Miłosz – prosze poczytać.
  Ja zajmuję się selekcją zmieszanego strumienia odpadów komunalnych stałych z odzyskiem w 100 % surowców strona http://rekultywacja.ovh.org
  W sprawie wód opadowych i ich wykorzystania prosze zapoznać się z osiągnięciami Higi – woda się nie psuje.
  Ja szukam mądrego wójta,burmistrza, prezydenta miasta by wdrożyć moją technologię sekcji odpadów bez składowania.
  Gratuluje wolności z poważaniem Tadeusz Garlicki

 14. Prawo budowlane i jego wymogi nie mają nic wspólnego z postkomunistyczną mentalnością. Gdybyś zrobił coś takiego w Austrii, Francji lub co gorsza u Niemców od dawna nie zostałby ślad po tej komórce, a na co jak na co ale na postkomunistyczne prawo narzekać nie mogą. Bardzo ciekaw jestem kto zapłaci za akcje ratownicza jak to „coś” się zapali, niebawem zresztą sądząc po stanie instalacji elektrycznej. Oby nie skończyło sie na czymś gorszym. Powrót do natury i ekologia poprzez anarchię to zwykłe pieniactwo. Swoja drogę to zwyczajnie mało estetyczne jest…..

  • Człowieku nie rozumiesz, że ludzie są dorośli i nie potrzeba im opieki z każdej strony. Jak wiadomo opieka państwa nie jest za darmo, a i do „opiekowania” zgłosiło się już podobno 620.000 urzędników.

   Jak ludzie się spalą to będzie dla nich tragedia 🙂 …, znaczy dla państwa to będzie tragedia, bo ten człowiek jak widać płaci za wodę, prąd, podatek gruntowy, może wywóz śmieci no i kawałeczek pensyjki urzędnikowi się straci.

   Gdyby „jutro” każdy postąpił tak jak ten człowiek w przeciągu miesiąca mamy zdrowy system gdzie opłaty idą na małe wojsko do ochrony granic, policji, straży pożarnej i tyle z głównych opłat. Reszta to prywatna edukacja, prywatni lekarze. Zapewniam że wyjdzie taniej i lepiej niż poprzez MEN,NFZ i wszystkie poboczne instytucje.

  • jesteś zniewolonym przepisami …durniem…

  • czarnaporzeczka

   a jak urzad pozwoli (i skasuje) to bezpieczenstwo murowane?! Pod uwaznym okiem „wladcow” wszystko pojdzie jak po masle, jak np: panstwowe drogi, dworce, stadiony, pasy startowe… Bedzie solidne i wytrwale, ze my wszyscy wyginiemy, a one zostana.

 15. Może dodam jeszcze, żeby nie być gołosłownym, to posłużę się danymi. Sama akcyza paliwowa przyniosła w 2010 roku 50 miliardów złotych, a budżety wojska, policji, straży pożarnej to 38 miliardów w tym roku! Czy te służby są zadowolone z pensji, chyba nie, a mogły by.

 16. super pomysł. Myślę, że nie chodzi o to, żeby wyzywać się od komunistów czy faszystów (to tak a propos niektórych komentarzy). Urzędy lubią mieć jak największą władzę nad obywatelami niezależnie od poglądów politycznych i ustroju. To trzeba po prostu zwalczać. Zamiast stawiać pana Waldka przed sądem powinni go zapraszać do konsultacji w sprawie alternatywnych form budownictwa. Szukają oszczędności, nowatorskich pomysłów, ale jak się trafi perła to wolą ją rozkruszyć na piach. Mam nadzieję, że nie tak skończy się ta sprawa – nie pozwolimy na to!
  W każdym razie trzymam kciuki za powodzenie całego przedsięwzięcia!

 17. jest Pan dla mnie wzorem. Pozdrawiam, Maciek

 18. GRATULUJĘ DETERMINACJI, ZRESZTĄ NIE WIEM PO CO AŻ TAKA, W IMIĘ OSZCZĘDNOŚCI ? , ALE TEN CZAD W SZOPIE I STALE OTWARTE DRZWI TO KOSZMAR Z DOLINY WIĄZÓW, TUŻ PRZED OSTATNIMI ŚWIĘTAMI MÓJ ZNAJOMY POŻEGNAŁ SIĘ Z TYM ŚWIATEM, DZIĘKI PODOBNEMU USTROJSTWU KOMINKOWEMU W DOMKU NA DZIAŁCE. ROZUMIEM PANA SAMOZADOWOLENIE,SAM PAN, PIJĄC TO PIWKO, ZBUDOWAŁ, PISZĘ KU PRZESTRODZE INNYM!

 19. Z uwagi na fakt taki, że oto 13 piątek jest ;).. Powiem tak, że uczestnicząc w procesie inwestycyjnym od lat ponad 40-tu, różne formy budowania przećwiczyłem, a świadkiem wielu takoż. Ujmę to tak: wstrętem mnie napawa tak drastyczne łamanie prawa budowlanego jak egzemplifikowany przykład. Prawo ustanowiono ustawą zasadniczą, a następnie ustawami równorzędnymi typu: kodeks karny, kodeks cywilny, kodeks postępowania administracyjnego, prawo budowlane, itddd.. Poza Ustawą_Konstytucją RP, wymienione ustawy są równoległymi co do ich wartości. Jeśli są te prawa złe, to należy je zmienić. Jeśli ich nie zmieniono – należy ich przestrzegać. Tutaj prawo zostało złamane. Wk…..a mnie to, że są ludzie- wstrętni kombinatorzy- tacy co to: na kołach, budynek gospodarczy, po cichu. Łamiecie w ten sposób moje prawa, szkodzicie mi budując śmierdzące, głośne i trujące obiekty( nie nawiązuję do tej szopy). Rozbieracie samochody po 400 sztuk trując środowiska, rozbudowujecie fermy trując wszystko wokół, tartaki i stolarnie, spawalnie i inne cholerstwa. DZIĘKI WAM- TYM DRANIOM – JEST WŁAŚNIE TAKIE DRAKOŃSKIE PRAWO. Pijani bandyci na drogach doprowadzili do zaostrzenia kar za jazdę „po kielichu”, samowolni inwestorzy doprowadzili do zaostrzenia prawa. Gdyby ode mnie to zależało, to jedynym rozwiązaniem byłyby spycharki.

  • Niech cie ktos puknie w pokręcony czerep! Sam w stanie juz nie jesteś.

   Skur****li bandyci w sejmie uchwalaja drakońskie prawa dla takich niemotów jak ty. Sprawdz sobie przyczyny wypadków chocby i kim sa ci ”
   pijani”, „kierowcy”.
   Zresztą szkoda howoryty!

 20. no coz radosna tworczosc urzednikow
  spotkala sie z radosna tworczoscia tego ktory tych urzednikow
  wybiera i oplaca
  przepis powinien brzmiec w ten sposob ze
  dzialka nie moze byc sprzedana z takim zabudowaniem ktore nie zostalo zalegalizowane

  przy okazji wyszla sprawa wazniejsza
  otoz taryfa elektryczna ktora jest monopolistycznie
  zawyzana przez urzad ds energetyki z czego szczodrze korzystaja sprzedawcy energii

  i to juz jest skandalem nad skandalami

 21. Szopa do rozbiórki – oto skutki PBPiUR, czyli polskiego burdelu prawnego i uprzywilejowania rolników.
  Gdyby p.Deska był rolnikiem, posiadaczem np.20 ha (więcej niż średnia wielkość gospodarstwa rolnego w gminie), mógłby utworzyć tzw. działkę siedliskową i uzupełnić BEZ POZWOLENIA NA BUDOWĘ, zgodnie z art. 29 prawa budowlanego, swoją zabudowę zagrodową o budynek gospodarczy nieco większy, bo do 35 m2 p.z. a ponadto zbiorniki, silosy, suszarnie.
  Czy jest zakaz zamieszkania w budynku gospodarczym rolnika ?? Nie ma ?? No to rolnik może sobie tam mieszkać i nic komu do tego, bo „chłop potęgą jest i basta”.
  Niestety, p.Deska, choć posiadacz gruntu o przeznaczeniu rolniczym (kupionego, nie otrzymanego ZA DARMO), ma tego gruntu ZA MAŁO aby: być rolnikiem, mieć działkę siedliskową, wybudować budynek gospodarczy. Ba, mało z tego, p.Deska nie może być rolnikiem gdyż jest tylko inżynierem i nie ukończył zawodowej szkoły rolniczej !!!
  Do prawa budowlanego i aktów wykonawczych nasi GENIALNI prawodawcy z ulicy Wiejskiej wprowadzili już grubo ponad 200 poprawek i uzupełnień, lecz żadnemu z nich nie przyszło do głowy aby zrównać prawa zwykłych drobniutkich posiadaczy gruntu rolnego z PRAWAMI ROLNIKA.
  Dlaczego tak jest ??? Czyżby klan potomków „potęgą jest i basta” zasiadał w tym półokrągłym cyrku ????

  • użytkowanie niezgodnie z przeznaczeniem. Mógłby postawić budynek gospodarczo-mieszkalny, przy czym część mieszkalna musiałaby być mniejsza od gospodarczej i przy zachowaniu 35m2 łącznie. Przy działce siedliskowej i tak musiałby sporządzic projekt budynku mieszkalnego – zakładając że projekt zagospodarowania przestrzennego na to zezwala – takie są moje przemyślenia – nie twierdzę że prawidłowe.
   P. Deska powinien był z projektantem siąść i sporządzic projekt. I tak pisze że na projekty wywalił kupę kasy. Nie miałby kłopotów. A tak szum medialny, urzędnicy już wiedzą o nim, nie popuszczą.

 22. Napisałem przed godziną komentarz -do opublikowania- ale go nie znajduję (moderator ocenzurował mój tekst, bo zakończyłem zacytowaniem Władka Broniewskiego, „Bagnet na broń”—-kolo uznał, że nawołuję do akcji terrorystycznych w obronie dzieła p.Deski i zlkiwidował mój wpis)
  Do rzeczy: szopa nielegalna, ale SIEDZI PIĘKNIE W PEJZARZU. Natomiast gargamelowe splugawienia naszej ojczyzny, różne syfy architektoniczne w pięknym Kazimierzu nad Wisłą albo w urokliwej Podkowie Leśnej — mogą sobie stać, bo ich wybudowanie było zgodne z „talmudycznymi” formułkami różnych parwników-urzędników…

 23. K-wa, kwa

 24. Osobiscie mnie interesuja rozwiazania —–ogrzewanie(kominek ogrzeje caly metraz?), aby cieplo „nie uciekalo” musi byc izolacja , jak widze chyba plyty gipsowe wewnatrz ? (przynajmniej tam ,gdzie udziela wywiadu)..Elektryke mozna zabezpieczyc tak jak to robili w latach 50-60 tzn. w takich rurkach jak u mnie bylo w starym drewnianym domu. tak szczerze mowiac – mogl pan sie postarac na pozwolenie dlatego ,ze jest plyta fundamentowa ( a cholery nawet na plot wymagaja) :)))Napewno gazety sa dobra izolacja ale musza byc nasaczone srodkiem niepalnym.Jestem zachwycona prostym pomyslem na swoj wlasny kat!!!!!Pozdrawiam serdecznie.

 25. prosze do mnie o pisanie po polsku ! nie znam jezyka angielskiego.

 26. To koszmarny pomysł !. Psia buda ze śmieci, cofanie się do zapyziałej mentalności osiemnastowiecznej wsi kresowej. To nie jest żadna ekologia. A do tego same kłamstwa co do parametrów eksploatacyjnych. W tej budzie nie ma drzwi tylko jakieś dechy i to jeszcze przeważnie uchylone w zimie. Człowieku to wszystko jest chore. Zejdź na ziemię. Co do prawa to je po prostu łamiesz i dorabiasz do tego swoją bajkę wyciskającą łzy. Żal mi twojej kobiety, bo one nie marzą o czymś takim.Ciekawy jestem ilu z tych klakierów, co ci tak maślą, wytrzymałoby w tej budzie dwa dni zimą. Każdy sobie ściele jak chce, ale nie wmawiaj ludziom, że to takie wspaniałe, bo to bzdura dla naiwnych. No i bez urazy, bo ja do ciebie nic nie mam, to moja opinia a żyjemy w XXI wieku, to zobowiązuje..

  • Budownictwo ekologiczne i minimalizm staja sie coraz popularniejsze wlasnie w XXI wieku. Radze poszperac w internecie i sprawdzic jakie sa trendy w budownictwie na swiecie (np. w USA podobne metody i materialy wykorzystuje na szeroka skale architekt Michael Reynolds). Kobiety jak i mezczyzni sa tym tak samo zafascynowani. Zdziwilby sie Pan ile kobiet bierze udzial w warsztatach alternatywnego budownictwa. Oczywiscie ciesze sie, ze Pan, Panie Zbychu, mieszka w takim standardzie jaki mu odpowiada – pewnie, kazdy powinien miec do tego prawo i Pana domu nikt nie zamierza burzyc.. Pozdrawiam

 27. Mojego domu nikt nie zamierza burzyć, bo choć w większości również zbudowany własnymi rękami to zbudowany jest zgodnie z prawem i z ‚normalnych’ materiałów. Po co się COFAĆ i dorabiać do tego jakąś pseudo ekologiczną bajdę. Żyjemy na naszej ziemi bardzo ekologicznie, posadziliśmy mnóstwo roślin, drzew i nie jest do tego potrzebny dom a la ‚szopa’ czy ‚psia buda’.

  • Ok. Super, że zbudowałeś swój dom, że miałeś szczęście i okazję nie zadzierać przy tym z prawem, ale dlaczego tak Cię wkurza to, że ktoś buduje inaczej? – (wykorzystując przy okazji „śmieci”, które być może walały by się po okolicy albo gniły w jakimś pobliskim lasku). A prawo budowlane w Polsce jest niedopracowane i niestety uprzywilejowani są tu urzędnicy (osobiście nic nie mam do żadnego urzędnika jako takiego). To nie jedyny przypadek, kiedy człowiek wbrew swojej woli zadarł z prawem..

 28. PO CO W OGÓLE DYSKUTOWAĆ, FACET NUDZI SIĘ PRZY TYM PIWKU, NIEDOWARTOŚCIOWANY I POSTANOWIŁ ZAISTNIEĆ, ŁAMIĄC .PRAWO. I ROBIĄC Z TEGO WIELKIE HALLO JAK TO JEST NISZCZONY, TAKA SOCJALISTYCZNA MENTALNOŚĆ MU POZOSTAŁA,. ALE CZASY PRL, W KTÓRYCH ZAPEWNE WYRÓSŁ SKOŃCZYŁY SIĘ I SIERMIĘŻNA DEMAGOGIA JEST NUDNA PO PROSTU. NIC NOWEGO, PRÓCZ RUPIECIARNI NIE WYMYŚLIŁ, NIBY ARCHITEKT, A ZAJĄŁ SIĘ UTYLIZACJĄ ŚMIECI.

  • co kolega wyskakuje z tym piwkiem ciągle? p. Waldemar, poza tym, że jest architektem i twórcą szopy, na prawdę miał i ma co robić. Zrobił już w życiu bardzo wiele. Nie musiał „zaistnieć” dzięki szopie.

 29. Są takie kraje (lub ich części jak niektore stany usa), gdzie mając zakupioną ziemię budujesz co i jak chcesz. Jak ci się zawali na głowę – to twoja odpowiedzialnośc, jak się zaczadzisz i/lub zapalisz – to twoja odpowiedzialność.
  Urzędnicze przepisy w naszym kraju (m.inn.) usiłują zrobić z ludzi niemowlaków „chroniąc” ich na każdym kroku (oraz żyjąc z tego! – jak „ochroniarze”), jakby zapominając, że ludzie są po prostu dorośli, a nie niemowlaki … I to jest po prostu poniżające 😦
  200 , 400 lat temu byłoby to nie-do-pomyślenia: JAK TO SIĘ DZIEJE – JAKIM cudem bez przepisów i całkowicie bezprawnie KATEDRY, pieprzone piramidy czy inne stare świątynie czy/i domy stoją po kilkaset lat i o to bez stosownych przepisów, wymogów czy konstruktorskich obliczeń !!!
  Przecież te wszystkie starocie TO SAMOWOLKI BUDOWLANE (!) do zburzenia spychaczem. Najlepiej zacznijmy od Wawelu – będzie niezły ubaw: tyle tam badziewia: co krok to inny styl i z innej parafii/epoki ! 🙂 nic do niczego nie pasuje – od Sasa do Lasa!
  I bloki tam deweloperskie postawmy zgodne z prawem bud.

 30. Jestem ciekawy czy pan Waldemar byłby zadowolony gdyby ktoś np przy granicy jego działki bez pozwolenia wybudował np szambo, czy też inną uciążliwą budowlę. Po to właśnie są te przepisy.

 31. ten dom z gazet koło lasu kabackiego już stoi? chętnie bym zobaczył. mieszkam blisko, często rowerem przejeżdżam, szczególnie od strony południowej, ale od strony warszawskiej też
  p.s. trochę „samowoli” na Natolinie jest w okolicach tej górki wysokiej – bezdomni sobie mieszkają, ciekawe czy na nich też donoszą

 32. super popieram, podpisuję się pod tą szopą, w przyszłości również mam zamiar zbudować własny dom, o ile będę miał za co….

 33. Życzę panie Waldku wytrwałości w walce z urzędniczą głupotą, zasłanianiem się literą prawa które z prawem nie ma nic wspólnego. Jak przed sądem powszechnym nie da rady zostanie pewnie Strasbourg. Życzę wytrwałości.

 34. Czy instalacja alarmowa jest zrobiona z kory wierzbowej??
  Skoro nadzór budowlany się przyczepił to musiał ktoś donieść o tym, że buduje pan bezprawnie. Czyli komuś musiało przeszkadzać Pana sąsiedztwo.
  Taki budynek nie stwarza zagrożenia dla otoczenia więc dlaczego nie?. To, że Pan wykazuje, że wykonał go w sposób ekologiczny niema żadnego znaczenia. Pokazuje Pan absurd i to popieram całkowicie. W walce skupił bym się na udowodnieniu, że jest to budynek nie związany trwale z gruntem i próbował wytłumaczyć dlaczego ma więcej niż 25 m2.
  Ogólnie jest Pan skazany na porażkę. Sędzia nie jest od tego żeby wykazywań empatię tylko po to, żeby stwiedzić zgodność z przepisami.
  W zwykłych sadach nie wygra Pan twierdząc, że takie postępowanie jest niezgodne z konstytucją ponieważ sędzia również nie jest od tego żeby to rozstrzygać. Złe instytucje Pan wybiera, a prawo prawem i zapłacić trzeba.
  Żeby robić takie inicjatywy musi mieć Pan dobrego sponsora albo drugir obywatelstwo. Cały majątek przerzucić za granicę i wtedy nie mając nic co by mogii zabrać można walczyć.

 35. Może tak postawić krzyż na szopie lub inny znak religijny i zgłosić, że to obiekt kultu religijnego, w razie czego to można urzędników oskarżyć o zakazywanie praktyk religijnych.

 36. BEZ PRZESADY Z KRZYŻAMI W TYM KRAJU / JUŻ TO PRZERABIALIŚMY I WIADOMO CZYM GROZI, PO CO MA TAM PRZYJEŻDŻAĆ POSEŁ MACIAREWICZ./ ALBO Z WYPROWADZANIEM MAJĄTKU ZA GRANICĘ, BY SWAWOLNIE POTYCZKOWAĆ SIĘ W SĄDZIE. CAŁOŚĆ WYGLĄDA NA ZGRABNĄ I CIEKAWĄ PROWOKACJĘ ARCHITEKTONICZNĄ. SWOJĄ DROGĄ JA WOLĘ MIESZKAĆ W DOMU, KTÓREGO MI ŻADNA CANDY NIE ZWIEJE, A URZĘDNIK NIE DOSKOCZY, OCZYWIŚCIE Z SAUNĄ I TAKIE TAM…

 37. I feel like Im regularly seeking interesting features you just read about a number of subjects, but I handle to add in the blog among our translates every day when you cdadaebkeddd

 38. Prawo powinno byc wspierajace inicjatywy ludzi ktorzy daza do godnego zycia w miare swoich mozliwosci,nie bezie wowczas tylu bezdomnych i zyjacych na koszt panstwa i innych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s