Audycja z dnia 6 marca 2013 w radiu Bez Cenzury

Waldek Deska był gościem programu Macieja Lisowskiego z fundacji Lex Nostra. Moderatorem rozmowy był Wojciech Stepaniuk. Audycja dotyczyła zagadnień ciągle poruszanych na tej stronie, a jednak wciąż budzących wiele kontrowersji:

1. Czy można, nie stosować, pomijać, przepisy Konstytucji RP ?
2. Czy można poddać w wątpliwość kwestię bezpośredniego stosowania przepisów Konstytucji RP w świetle art. 8 p. 2 w związku z art. 13 Konstytucji RP (podważać (najwyższą!) moc prawną Konstytucji RP)?
3. Czy można nie stosować przepisów Konstytucji RP oraz przepisów Prawa Człowieka i Obywatela w sprawach odnoszących się do Człowieka bezpośrednio (jego życia, zdrowia, warunków i miejsca zamieszkania) ?
4. Czy Sędzia, który uchyla się od bezpośredniego stosowania przepisów Konstytucji RP może orzekać w sprawach bezpośrednio odnoszących się do Człowieka?
5. Czy Sędzia, który uchyla się od bezpośredniego stosowania przepisów Konstytucji RP może w ogóle orzekać?

Jak wiemy w praktyce Konstytucja pozostaje martwą literą. Sędziowie nie tylko uchylają się od przestrzegania konstytucji, stwierdzają nawet, że bezpośrednie stosowanie Konstytucji RP „jest sprawą sporną”. Jak zauważa Waldek Deska jest to sprzeczne z postanowieniem samej Konstytucji (art. 8).

Konstytucja jest teoretycznie aktem nadrzędnym. Swoboda stosowania prawa powinna być ograniczona przez nią. Mimo to prawo polskie jest mętne. Daje sędziom bardzo szerokie pole manewru i narzędzia stosowane są zależnie od sytuacji.

Spośród spraw, które poruszono:

Często zdarza się naruszanie istoty wolności przez stosowanie niektórych praw (np. przepisy prawa budowlanego) – jest ono niezgodne z art. 30 Konstytucji.

Dostęp do Trybunału Konstytucyjnego jest ograniczony (mimo wyraźnego zapisu w Konstytucji) – obywatel może się zgłosić tylko przez radcę prawnego lub adwokata. Odwołanie się do Trybunału jest o tyle trudne, że większość prawników nie chce tego robić. Wniesienie skargi konstytucyjnej i kasacji wiąże się z dużą odpowiedzialnością dyscyplinarną wobec prawnika wnoszącego. Skarga i kasacja jest postrzegana jako środek nadzwyczajny.

Mimo jawnego zapisu w Konstytucji nie stosuje się Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Nawet orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka bywa nie stosowane w praktyce.

Konstytucja jest łamana, ponieważ obywatele za mało się domagają jej stosowania.

Całość rozmowy do wysłuchania tutaj

2 responses to “Audycja z dnia 6 marca 2013 w radiu Bez Cenzury

  1. Krystyna Marcinkowska

    Podzielam opinię że jesteśmy państwem bezprawia. W Polsce są przepisy prawne, ale brak ich stosowania jest bezkarny. W wyrokach sądowych nie ma sprawiedliwości, jest jedynie podstawa prawna i czasami zaskakująca interpretacja tej podstawy prawnej. Szczególnie jaskrawo widoczne jest to w sprawach dotyczących spółdzielczości mieszkaniowej. Wpływ obywatela na zmianę przepisów żaden. Zmianą przepisów by zlikwidować arogancję i samowolę nie są też zainteresowani posłowie. Obojętne zresztą jakiej partii. Decydują grupy interesów, skutecznie lobbując wśród posłów i decydentów. W mętnej wodzie (czyt. prawie) łatwiej jest … itd

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s