Waldemar Deska pisze list otwarty..

Waldek postanowił odwołać się do osób decydujących w naszym Państwie. Wzywa w nim do stosowania konstytucji zgodnie z art. 8 ustawy zasadniczej (Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio) oraz popularyzacji konstytucji, debaty na temat najważniejszych, chronionych przez nią wartości a także rewizji wyroków, które te zasady mogły naruszyć. Oto proponowana przez niego treść  listu otwartego:

list otwarty

4 responses to “Waldemar Deska pisze list otwarty..

 1. czym jest Konstytucja? jak jest przestrzegana i postrzegana przez decydentów i społeczeństwo powinno być przedmiotem ogolnopolskiej debaty

 2. Uważam, że list powinien być poprzedzony (przed słowem WZYWAM) następującą preambułą:

  Zważywszy, iż:
  – Każdy człowiek ma prawo do skutecznego odwoływania się do kompetentnych sądów krajowych przeciw czynom stanowiącym pogwałcenie podstawowych praw przyznanych mu przez konstytucję lub przez prawo. (Artykuł 8 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka)
  – Każdy człowiek, zarówno sam jak i wespół z innymi, ma prawo do posiadania własności (Artykuł 17. PDPC);
  – Każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny. (Artykuł 25 PDPC)
  – Każdy człowiek ma prawo do takiego porządku społecznego i międzynarodowego, w którym prawa i wolności zawarte w niniejszej Deklaracji byłyby w pełni realizowane. (Artykuł 28 PDPC)

  Mając ponadto na uwadze, iż:
  1. Każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego, swojego mieszkania i swojej korespondencji.
  2. Niedopuszczalna jest ingerencja władzy publicznej w korzystanie z tego prawa, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez ustawę i koniecznych w demokratycznym społeczeństwie z uwagi na bezpieczeństwo państwowe, bezpieczeństwo publiczne lub dobrobyt gospodarczy kraju, ochronę porządku i zapobieganie przestępstwom, ochronę zdrowia i moralności lub ochronę praw i wolności innych osób. (Artykuł 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka)
  WZYWAM … (itd)

 3. oto komentarz J. Jastrzębskiego (pełnomocnika Związku Właścicieli Nieruchomości) udostępniony za jego zgodą:
  Zapomniał Pan o rzeczy podstawowej nie napisał Pan o co w tym wszystkim chodzi odsyłając czytelników i formalnych adresatów do internetu.
  To może zostać ale jednak w skrócie napisałbym o co chodzi.
  Czytelnik i formalny adresat winni wiedzieć że jest Pan szykanowany nakazem rozbiórki swojej szopy, wysoką grzywną na na przymuszenie rozbiórki, postępowaniem administracyjnym i karnym, nocnymi wizytami Policji, w sytuacji gdy jedynym pańskim grzechem było wzniesiesienie niewielkiego domku letniskowego na włanym gruncie, do której to budowy nie było żadnych zastrzeżeń, poza zarzutem czysto formalnym – nie wystąpieniem przez pana o Pozwolenie na budowę.
  Zapytałbym się co jest sprzeczne z konstytucją czy Pański czyn – wzniesiesienie na swojej ziemi domku letniskowego bez pozwolenia na budowę, czy też ściganie Pana jak przestępcy za wyżej opisany czyn i nakaz rozbiórki bez względu na okoliczności.
  Można by zacytować następujący przykład.
  Za prowadzenie samochodu bez uzyskania wcześniej prawa jazdy grozi mandat do kilkuset złotych a nikt samochodu fizycznie nie likwiduje pomimo że czyn taki związany jest z dużym zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego.
  Przy tym wszystkim prowadzący samochód mógł uzyskać prawo jazdy natomiast Pan nie mógł uzyskać pozwolenia na budowę bo wykluczały to zapisy miejscowego planu.
  Do ominięcia przepisów zmusiła Pana urzędnicza biurokracja.

  Ta biurokracja, która powoduje że zaledwie ułamek jednego procenta areału gruntów w Polsce ma prawo do budowy wyrażone w miejscowych planach zmusiła Pana do złamania przepisów i naraziła na wielkie szykany których celem jest wyduszenie z Pana pieniędzy bo ustawodawca najwyraźniej uznał że budujący domek letniskowy to przysłowiowy kułak którego należy rozkułaczyć.
  Stwierdziłbym że niestosowanie przez urzędników i sędziów zasady bezpośredniego działania przepisów konstytucji powoduje że opisane następnie w ustawie zasadniczej prawa do wolności czy poszanowania własności stają się pustosłowiem. Bo to przepisy ustaw i prawa miejscowego stosuje się bezpośrednio, a nie konstytucję i dla obywatela oznacza to klęskę i całkowitą dominację urzędnika nad obywatelem.

  pozdrawiam
  L.Jastrzębski

 4. W książce Atlas Zbuntowany Ayn Rand jest cytat opisujący mechanizm tego w czym pan i chyba prawie każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu uczestniczy
  „Nie ma sposobu na rządzenie niewinnymi. Jedyna władza, jaką posiada każdy rząd, to władza nad przestępcami. Kiedy zatem nie ma ich wielu, trzeba ich stworzyć. Obwołuje się przestępstwami tyle rzeczy, że przestrzeganie prawa staje się niemożliwe. Komu potrzebny jest naród praworządnych obywateli? Nikt nic na tym nie zyska. Ale wystarczy wprowadzić prawa , których nie da się ani przestrzegać, ani egzekwować, ani obiektywnie interpretować – a wtedy stwarza się naród przestępców i można się karmić ich winą.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s