Czy Waldemar Deska spędzi w więzieniu dwa lata za to, że wciąż chce mieszkać w swej szopie?

Wczoraj (12.04.2012 roku) Waldemar Deska był przesłuchiwany przez policję w charakterze podejrzanego o przestępstwo „samowolnego” wybudowania domu, które jest zagrożone karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Waldemarowi Desce grożą teraz 2 lat więzienia nie tylko za to, że „nielegalnie” wybudował szopę z desek, ale również za to, że nie zastosował się do upomnienia Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Puławach i nie dokonał w wyznaczonym terminie rozbiórki swej szopy.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Puławach napisał w swym upomnieniu: „Teren po wykonanej rozbiórce należy doprowadzić do należytego stanu i porządku(…) Wzywa się do wykonania (rozbiórki szopy /domu) w terminie 7 dni od daty otrzymania upomnienia.” Ten siedmiodnowy termin upłynął kilka dni temu.

Waldemar Deska otwarcie apeluje o pomoc i wsparcie prawne i prosi jednocześnie o kontakt osoby mogące takiego wsparcia udzielić – nawet mailowo.

Oto pytania godne rozważenia:
1. Czy nakaz rozbiórki (upomnienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Puławach) jest jawnym nadużyciem z perspektywy wolności, praw obywatela oraz godności obywatela?
2. Czy nakaz rozbiórki jest zgodny z:
– art 52 Konstytucji RP – wolność wyboru miejsca zamieszkania,
– art 50 Konstytucji RP – nienaruszalność mieszkania,
– art 38 Konstytucji RP -ochrona życia,
– art 68 – ochrona zdrowia itd…

3. Czy dwa sposoby likwidacji samowoli budowlanej przewidziane w polskim ustawodawstwie: a) legalizacja samowoli poprzez uzupełnienie dokumentów i wniesienie opłaty 50 tys zł, b) nakaz rozbiórki, – nie łamią niżej wymienionych artykułów Konstytucji RP?

– art. 2 zasada sprawiedliwości społecznej
– art. 8 przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio
– art. 13 zakaz totalitarnych praktyk
– art. 30 Godność człowieka – najwyższe i nienaruszalne prawo i wartość
– art. 31 istota wolności ma charakter bezwzględny
– art. 32 prawo do równego traktowania, zakaz dyskryminacji
– art. 37 każdy korzysta z wolności i praw konstytucyjnych
– art. 38 prawna ochrona życia
– art. 50 nienaruszalność mieszkania
– art. 52 wolność wyboru miejsca zamieszkania i pobytu
– art. 64 własność ma charakter bezwzględny
– art. 68 prawo do ochrony zdrowia
– art. 71 Państwo uwzględnia dobro rodziny
– art. 73 wolność twórczości artystycznej – dom też może być dziełem sztuki.
– art. 74 bezpieczeństwo ekologiczne – władze publiczne wspierają obywatela
– art. 75 polityka zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, przeciwdziałanie bezdomności
– art. 76 chronią przed działaniami zagrażającymi zdrowiu i bezpieczeństwu
– art. 77 dochodzenie naruszonych wolności lub praworządność

8 responses to “Czy Waldemar Deska spędzi w więzieniu dwa lata za to, że wciąż chce mieszkać w swej szopie?

 1. Grażyna Golędzinowska

  Powtórzę to, co napisałam już w innym miejsciem.
  Nie wiem, jak mogłabym pomóc poza podpisem czy udziałem w demonstracji.
  Ale doradzam – trochę na żarty, a trochę na serio, widząc skuteczność – „głodówkę” z poinformowaniem prasy.

  Pozdrawiam – Grażyna Golędzinowska

 2. Zgłosił bym budowę budynku gospodarczego i na to zgłoszenie próbował zalegalizować szopę… spać myć się i jeść w budynku gospodarczym raczej nikt nie może zabronić… bo niby jak ?

 3. w kraju policyjnym, jakim jest bez watpienia jest Polska, spedzenie 2 lat w wiezeiniu nie gwarantuje, ze po jego opuszczeniu szopa bedzie na miejscu i prawo do mieszkania w niej bedzie gawarantowane. Taki kraj. Urzedasy rzadza a normalny czlowiek sie nie liczy!

 4. Urzędasy dajcie człowiekowi spokój, nikomu normalnemu ta szopa nie przeszkadza. Dostajecie hajs za pracę która ma służyć społeczeństwu, a nie za przywalanie się do byle czego tylko dlatego że paragraf na to pozwala.

 5. Może i krecikom zabronicie budować kretowisk, mrówkom mrowisk a ptakom gniazdek? W naturze każdej istoty żyjącej jest według mnie zadbać o siebie i w niektórych przypadkach o bliskich czy współmieszkańców. Uważam że te chore przepisy są sprzeczne całkowicie z naturą. Tylko kasa i decydenci za biurkami którzy nie produkują żadnych dóbr a utrudniają tylko życie innym…. Jak człowiek sobie uświadamia w jakim świecie żyje to strach go normalnie ogarnia. Jestem z Tobą Waldek, i choć nic nie mogę zrobić to pamiętaj że masz racje i 99% społeczeństwa myśli tak jak Ty! CHODZI TYLKO O KASĘ A NIE DOBRO CZŁOWIEKA ! Jedno jest pewne – ten świat się zawali pewnego dnia z wielkim hukiem.

 6. Waldemarze jeśłi masz czas i możliwości Sprawdź czy procedura twozenia miejscowego planu zagospodarowania została prawidłowo uzgodniona (a wymaga ona MASY uzgodnień szczegółowych). W 90% planów polskie gminy coś pomijają bo tego jest tak dużo . Istnieją wyspecjalizowani prawnicy, którzy wynajdują te drobne uchybienia. Zgłaszają je w sądzie i cały plan jest KASOWANY !!! czyli nieważny i do zrobienia na nowo — taka drobna zemsta na systemie. (wystarczy brak choćby jednej konsultacji czy to społecznej czy to z kimś od poziomu wody gruntowej ).

  • Widzisz przecież że z systemem nie wygrasz. Sąd stwierdzi że i owszem, uchybienia są, ale były uzgadniane z radą i wszystko dla dobra gminy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s